Strona głównaRozrywkaJaka to melodia gra?

Jaka to melodia gra?

Przez Redakcja

-

Prechorus

Przedchór w utworach muzycznych to krótka sekcja muzyki, która działa jak most między wersem a refrenem. Prechór jest kluczowym elementem struktury piosenki i często zapewnia refrenowi dramatyczny rozwój. Chociaż istnieje wiele różnych sposobów konstruowania prechoru, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Zależnie od stylu muzycznego, w którym grasz, istnieje wiele możliwości napisania tekstu prechoru. Jedną z popularnych metod jest napisanie rytmicznej melodii, podobnej do tej z refrenu. Inną jest użycie alternatywnego refrenu. Obie te metody mogą nadać nowy wymiar Twojej melodii. Jeśli chcesz umieścić prechór w swojej piosence, upewnij się, że rozumiesz jego przeznaczenie i posłuchaj przykładów innych piosenek, żeby zobaczyć, jak działa.

Pisząc prechór, pamiętaj, że nie powinien on być zbyt mocny. Powinien być stopniowym przejściem do refrenu. Pre-chorusy są zazwyczaj krótsze niż zwrotki i mogą mieć podobny tekst. Nie chcesz jednak, żeby tekst był zbyt powtarzalny. Może to utrudnić utrzymanie energii dźwiękowej piosenki. Powinieneś też upewnić się, że przedchór kończy się dynamiczną zmianą. Często prechór kończy się cichą nutą.

W popie i rocku prechór jest zwykle używany jako sposób na oddzielenie wersu od refrenu. Tworzy również poczucie oczekiwania i może pomóc zwiększyć wpływ refrenu.

Większość prechorów jest krótka, ale mogą one trwać kilka taktów. Zazwyczaj prechorus jest zbudowany wokół progresji akordów, która jest nieco inna niż w refrenie. Na przykład akordy mogą zaczynać się od akordu tonicznego, a nie durowego. Można użyć akordu w tonacji innej niż ta, która jest użyta w refrenie, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Alternatywą może być użycie akordu popularnego. Zazwyczaj są to akordy 4, 5 lub 6.

Gdy piosenka zmierza do punktu kulminacyjnego, prechorus staje się coraz mocniejszy, aż osiągnie swój szczyt lub eksploduje w momencie pojawienia się refrenu. W tej części piosenki ważne jest, żebyś dał słuchaczom szansę na wejście w refren i żeby napięcie stworzone przez prechorus zostało rozwiązane w refrenie.

Prechorusy nie zawsze są konieczne, żeby piosenka odniosła sukces, ale mogą być świetnym sposobem na zrobienie przejścia między wersem a refrenem. Są też świetnym sposobem na uratowanie piosenki, która może stać się zbyt powtarzalna. Dodanie prostej wariacji harmonicznej, takiej jak akord V7, może sprawić, że przejście z wersu do refrenu będzie łatwiejsze i mniej rozpraszające.

Czy twój prechorus jest sekcją solową czy mostem, może być potężnym narzędziem. Dodając prechór, możesz nadać swojej piosence zupełnie inny charakter. A z odpowiednim tekstem może być niesamowitym haczykiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roli prechoru, zajrzyj do artykułu Jaya Summacha na ten temat. Łączy on moduły wers – preludium – chór z procesem sentymentalnym i wyjaśnia, dlaczego ważne jest zrozumienie roli preludium w piosence.

Oceń artykuł: Jaka to melodia gra?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy