Strona głównaZdrowieCzy same szampony przeciw łuszczycy wystarczą? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę z...

Czy same szampony przeciw łuszczycy wystarczą? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę z łuszczycą

Przez Redakcja

-

Łuszczyca jest nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną atakującą skórę całego ciała. Objawia się czerwono- brunatnymi wykwitami pokrytymi srebrzystoszarą łuską. Zmianom tym towarzyszy pieczenie, świąd, a nawet pękanie skóry, krwawienie i ból.  
Łuszczyca skóry głowy często mylona jest z łupieżem, ponieważ drapanie swędzących miejsc powoduje zrywanie blaszki, która sypie się z głowy podobnie jak przy łupieżu.
Pomimo iż łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, istnieją skuteczne metody łagodzenia jej objawów przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów keratolitycznych. Nie bez znaczenia jest też dobór odpowiednich kosmetyków zwłaszcza szamponów przy łuszczycy głowy.

 

Objawy łuszczycy skóry głowy  

Do pierwszych objawów wskazujących na łuszczycę skóry głowy należą wykwity rumieniowe i zmiany skórne mające postać grudek pokrytych srebrzystoszarą łuszczącą się łuską. Łuszczycowa skóra głowy ulega silnemu przesuszeniu, w efekcie czego dochodzi do częstych pęknięć skóry, a czasami niewielkich krwawień z ranek. Skóra jest swędząca, a nierzadko też sprawia ból.  

Drapanie zmienionych chorobowo miejsc przynosili jedynie chwilową ulgę, jednakże w dłuższej perspektywie nasila świąt, przyczynia się zrywania blaszki i możliwości rozprzestrzenienia się choroby. Ponadto intensywny drapanie może uszkadzać mieszki włosowe, w efekcie czego włosy stają się słabe i mogą wypadać, prowadząc nawet do okresowego łysienia.  

Chorobę bezwzględnie należy leczyć pod ścisłą kontrolą dermatologa. Przestrzeganie ścisłych zaleceń od lekarza jest jedyną drogą do skutecznego łagodzenia objawów łuszczycy i wydłużania okresów remisji, czyli uśpienia choroby. W leczeniu chorej skóry głowy olbrzymią ulgę niosą również specjalne kosmetyki takie jak szampony na łuszczycę .  

Składniki szamponu na łuszczycę głowy  

Szampon na łuszczycę jest preparatem o wielokierunkowym działaniu. Dokładnie oczyszcza i pielęgnuje, ale też łagodzi objawy łuszczycy głowy takie jak uporczywy świąd i ból.

W jego skład wchodzą między innymi takie składniki jak kwas salicylowy, mocznik, pantenol. Kwas mlekowy, cygnolina, dziegieć czy biały ichtiol.  

Działanie poszczególnych składników w procesie łagodzenia objawów łuszczycy.  

  • Kwas salicylowy ma działanie złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne.
  • Z kolei mocznik jest preparatem, który chroni zmienione chorobowo miejsca przed nadmierną utratą wody w warstwie rogowej naskórka, zwiększając tym samym poziom nawilżenia zaatakowanej chorobą skóry.
  •  Również pantenol jest związkiem organicznym, który wykazuje zdolność do wiązania wody w skórze, dzięki czemu intensywnie nawilża chorobowo zmienione miejsca. Ponadto działa na skórę kojąco i regenerująco skutecznie łagodząc objawy choroby.
  • Kwas mlekowy z kolei jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do hydrokwasów o silnych właściwościach keratolitycznych, alkalizujących i przeciwbakteryjnych.
  • Cygnolina jest związkiem chemicznym o działaniu złuszczającym, grzybobójczym, bakteriobójczym i przeciwłojotokowym. Ponadto wspomaga odbudowę naskórka.
  • Natomiast dziegieć jest doskonałym antyseptykiem również o działaniu karatolitycznym. Dodatkowo przeciwdziała tworzeniu się nowych blaszek łuszczycowych i delikatnie oczyszcza powierzchnię skóry z już widniejących łusek.
  • Ichtiol biały natomiast działa przede wszystkim przeciwświądowo i przeciwgrzybicznie. Ponadto stabilizuje proces złuszczania się komórek naskórka i wspomaga proces regeneracji.  

Szampon na łuszczycę skutecznym wsparciem w leczeniu

Szampon na łuszczycę jest kosmetykiem dedykowanym do skutecznej walki z chorobą. Uzbrojony w aktywne składniki wspomaga leczenie i niesie kojącą ulgę w uciążliwych objawach. Szampon przeciw łuszczycy bez recepty nie zastąpi leczenia. Jednakże jako preparat pomocniczy jest produktem stanowiącym skuteczną broń w walce z chorobą. I dodatkowo jest artykułem ogólnodostępnym, możliwym do kupienia bez wychodzenia z domu w dobrych drogeriach internetowych. 

 

Oceń artykuł: Czy same szampony przeciw łuszczycy wystarczą? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę z łuszczycą
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy