Strona głównaRozrywkaCzy święto trzech króli jest nakazane?

Czy święto trzech króli jest nakazane?

Przez Redakcja

-

Święto to dzień, w którym coś się świętuje, zazwyczaj jest to święto religijne lub wakacje. Święto Trzech Króli jest ważnym świętem obchodzonym w wielu kulturach na całym świecie. Na Zachodzie jest to jeden z ostatnich dni okresu świątecznego. Jest to również święto narodzin Jezusa i przybycia mędrców.

Istnieje wiele różnych wersji historii o mędrcach, a między nimi jest wiele podobieństw i różnic. Niektóre z najwcześniejszych wersji tej historii były związane z darami i cudami. Na przykład grupa mędrców przybyła ze wschodu do Betlejem, aby dostarczyć dary Dzieciątku Jezus. Gwiazda, którą zobaczyli na niebie, zaprowadziła ich prosto do miejsca Jego narodzin. Inne wersje zakładają cud w Kanie Galilejskiej.

Wiele społeczności Ameryki Łacińskiej obchodzi święto Trzech Króli. Chociaż sama ceremonia nie jest tak ważna jak dawanie prezentów, istnieje kilka tradycji związanych z tym świętem. Jednym z bardziej popularnych rytuałów jest zostawianie przed drzwiami pary butów, które zostaną wypełnione prezentami. Nie zawsze jednak tak jest.

W Hiszpanii święto Trzech Króli znane jest jako El dia de los tres reyes. Typowe obchody odbywają się 6 stycznia, czyli w dwunasty dzień świąt Bożego Narodzenia. W całym kraju ludzie urządzają wielkie parady, jedzą specjalne ciasto zwane rosca de reyes i zostawiają przed drzwiami but, który ma być wypełniony prezentami. Prezenty mogą być przeznaczone dla pary wielbłądów z poprzedniej nocy lub dla trzech mędrców, a tego dnia odbywa się specjalna loteria.

Dzień Trzech Króli jest ważnym świętem w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Meksyk, i mają one nawet swoje własne tradycje. Zazwyczaj ten dzień jest dniem świętowania, po którym odbywa się uczta pod gołym niebem. Dzieci w grupach po trzy osoby niosą papierowe lampiony, które symbolizują gwiazdy. W niektórych krajach odbywają się zawody na cześć święta trzech króli. Są wśród nich Filipiny, Kolumbia i Meksyk. W tym czasie artyści z tych krajów zbierają się, by rywalizować w różnego rodzaju przedstawieniach. Jedną z najpopularniejszych jest inscenizacja wizyty Magów, która obejmuje procesję do kościoła.

Inną tradycją jest „Rosca de Reyes” (chleb przypominający koronę), który ma długość mili. Jest najeżony orzechami i kandyzowanymi owocami. Jest to również największy chleb na świecie.

Prawdziwa historia trzech króli nie jest do końca jasna, ale uważa się, że odwiedzili oni nowonarodzonego Jezusa w pierwszych dniach jego życia. Przynieśli mu dary, z których najbardziej znaczącymi były złoto i kadzidło. Dziś kadzidło nadal jest palone w kościołach, ponieważ uważa się, że było symbolem boskości. Złoto natomiast miało symbolizować królewskość Jezusa.

Oceń artykuł: Czy święto trzech króli jest nakazane?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy