Strona głównaRozrywkaCzemu Australia jest na Eurowizji?

Czemu Australia jest na Eurowizji?

Przez Redakcja

-

Jeśli śledzisz Konkurs Piosenki Eurowizji, to być może zauważyłeś, że do listy krajów uczestniczących w konkursie dołączyła Australia. Jest to wynik decyzji podjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Nadawców (IBA) o dopuszczeniu do konkursu krajów pozaeuropejskich. Ponadto Australię podczas konkursu w 2022 roku będzie reprezentował Sheldon Riley.

Sheldon Riley poniesie pochodnię dla Australii w 2022 roku

Australia weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2022 roku w Turynie we Włoszech. Pierwszy półfinał konkursu odbędzie się 13 maja, a wielki finał 14 maja. Obecnie w konkursie biorą udział 24 kraje.

Australijski piosenkarz Sheldon Riley został wybrany do reprezentowania kraju w konkursie. Urodził się na Złotym Wybrzeżu, ale od tego czasu przeniósł się do Melbourne. Reprezentował Australię w przeszłości, a teraz będzie reprezentował ten kraj w przyszłości.

Występował w wielu australijskich reality show. Ostatnio wystąpił w programie The Voice Australia. W programie wykonał piosenkę, którą napisał w wieku 15 lat.

Przed Konkursem Piosenki Eurowizji brał udział w kilku programach telewizyjnych. Jednym z nich był X Factor Australia.

Jako członek społeczności LGBTQ+ ma problemy ze swoją tożsamością seksualną i postrzeganym brakiem męskości. Wierzy jednak, że objawienie pozwoliło mu się rozwinąć.

Inne kraje pozaeuropejskie biorą udział w Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji jest jednym z najczęściej oglądanych wydarzeń pozasportowych na świecie. W konkursie bierze udział wiele krajów. Jest on otwarty dla krajów spoza Europy, ale wiele z nich nie kwalifikuje się do niego.

Niektóre z krajów pozaeuropejskich, które wzięły w nim udział, to Australia, Austria, Kanada, Izrael, Włochy, Maroko, Norwegia, Szwecja, Tunezja i Walia. Mogą one wziąć udział w konkursie, ale nie mogą wystąpić w głównym wydarzeniu.

Niektóre kraje biorą udział w swoim własnym konkursie piosenki. Na przykład Malta i Słowenia mają swoje własne finały krajowe. Kraje te mogą zdecydować się na udział w konkursie Eurowizji w przyszłości.

Inne kraje, które mogą zdecydować się na udział w konkursie Eurowizji, to Algieria, Egipt, Libia i Kosowo. Aby wziąć w nim udział, muszą mieć nadawców należących do Europejskiej Unii Nadawców.

Europejska Unia Nadawców jest grupą organizacji mediów publicznych, które umożliwiają swoim członkom udział w różnych konkursach muzycznych. Do EBU należą także inne kraje, w tym Albania, Białoruś, Grecja, Cypr, Niemcy i Mołdawia.

Rosja nie weźmie udziału w Eurowizji

Rosja miała pierwotnie wystąpić w Konkursie Piosenki Eurowizji. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę nie jest jasne, czy Rosja będzie mogła wziąć udział w konkursie.

Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała, że rosyjski utwór nie zostanie dopuszczony do konkursu. Decyzja zapadła po rekomendacji Grupy Referencyjnej, która bada zasady i wartości konkursu.

Rosja zainwestowała wiele pieniędzy w wystawianie drogich spektakli. W przeszłości Rosja była uważana za faworyta do wygrania konkursu, ale jej reputacja została nadszarpnięta po aneksji Krymu w 2014 roku. Ta sytuacja wywołała falę protestów w Rosji, co skłoniło EBU do zakazania rosyjskiej delegacji udziału w konkursie.

Decyzja EBU jest następstwem wielu innych kroków podjętych w celu zminimalizowania wpływu Rosji. Poza usunięciem rosyjskich nadawców z organizacji, Europejska Unia Nadawców potwierdziła swoje zaangażowanie w ochronę wartości Eurowizji.

Izrael

Konkurs Piosenki Eurowizji to duży międzynarodowy konkurs muzyczny odbywający się co roku. Organizowany jest przez Europejską Unię Nadawców (EBU) i transmitowany do około 50 krajów. W zeszłym roku finał przyciągnął 189 milionów widzów.

Izrael wygrał konkurs dwukrotnie: w 1978 i 1979 roku. W swojej historii Izrael nie wziął udziału w pięciu edycjach konkursu. W tym roku Izrael ma wziąć udział w tym wydarzeniu.

Oprócz śpiewania po angielsku, izraelskie zgłoszenia zawierały również hebrajskie teksty. Od 2015 roku Izraelski Urząd Nadawczy kwalifikuje do konkursu piosenki śpiewane zarówno po angielsku, jak i po hebrajsku.

Izraelska piosenkarka Netta Barzilai wygrała konkurs w zeszłym roku. Będzie ona reprezentować Izrael na Eurowizji w Liverpoolu. Podczas gdy ona chce promować to wydarzenie jako pozytywne przesłanie, krytycy twierdzą, że konkurs został przyćmiony przez przemoc w Gazie.

Grupa aktywistów wezwała artystów i fanów muzyki do bojkotu wydarzenia. Twierdzą oni, że konkurs wybiela politykę Izraela wobec Palestyńczyków.

Oceń artykuł: Czemu Australia jest na Eurowizji?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy