Strona głównaDomJak przygotować ogród do sezonu jesienno-zimowego?

Jak przygotować ogród do sezonu jesienno-zimowego?

Przez Redakcja

-

Kalendarzowe lato już za nami, a to oznacza, że czas na przygotowanie ogrodu do sezonu jesienno-zimowego. Dni jeszcze przypominają o letnich wojażach, a wysoka temperatura zachęca do skorzystania z promieni słońca, jednak noce są już zdecydowanie bardziej jesienne. Tak jak w domu robimy posezonowe porządki, tak i o ogród musimy odpowiednio zadbać.

W jaki sposób przygotować przydomową przestrzeń do kapryśnej aury i trudnych pod względem warunków pogodowych dni? Na jakie produkty warto postawić? Podpowiadamy!

Czyszczenie mebli ogrodowych

Mebli ogrodowych jeszcze przez chwilę nie odstawiamy w kąt, ale na pewno musimy o nie zadbać, aby kolejnego sezonu znów nam posłużyły. Aktualnie zostawiamy głównie krzesła i niewielki stolik, by móc jeszcze wypić kawę w ogrodzie i napawać się przyrodą. Leżaki, fotele bujane czy barki ogrodowe chowamy aż do kolejnego lata. Co trzeba zrobić, zanim znajdziemy dla nich suche i ciepłe miejsce?

Musimy wyczyścić wszystkie meble ogrodowe, których nie będziemy już używać. Pozbywamy się powierzchownych zabrudzeń, a także staramy się uporać z poważniejszymi plamami. Po dokładnym czyszczeniu meble wycieramy do sucha. Niezależnie od tego, z jakiego materiału są one wykonane, nawet resztki wilgoci mogą wpłynąć negatywnie na ich stan.

Dodatkowo wykonujemy konserwację i impregnację, jeśli korzystaliśmy z drewnianych mebli ogrodowych. Musimy również przyjrzeć się, czy nie mają one jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli tak, trzeba się z tym uporać, bo pozostawienie mebli drewnianych z niedoskonałościami daje nieproszonym gościom miejsce do powiększania uszkodzeń.

Osłona przed kurzem i innymi zabrudzeniami

Wyczyszczone meble ogrodowe wymagają przechowywania w suchym i ciepłym miejscu, ale nie tylko. Warto zafundować im pokrowiec ochronny – można taki zakupić na stronie https://bazkar.pl/. Zazwyczaj taki pokrowiec nabywa się wraz z wybranym zestawem mebli ogrodowych. To najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ daje gwarancję, że wszystkie elementy zestawu ogrodowego będą szczelnie okryte.

Jeśli jednak na wyposażeniu nie mamy pokrowca, możemy zakupić uniwersalny o wybranych wymiarach. Bardzo dobrze sprawdzi się także specjalna plandeka, która jest sporych rozmiarów, do tego wodoodporna i można nią okryć nie tylko meble ogrodowe.

Porządkowanie przydomowej przestrzeni

Musimy również uporządkować przydomową przestrzeń. Znaleźć miejsce dla narzędzi ogrodowych, środków do pielęgnacji roślin czy dekoracji stosowanych na zewnątrz. W tym celu warto wybrać szafkę narzędziową lub domek narzędziowy, w którym pomieszczą się nie tylko drobne akcesoria i sprzęty, lecz również urządzenia, takie jak kosiarka czy podkaszarka.

Okrycie roślin wrażliwych na zimno

Oczywiście nie zapominamy o roślinach. Przekopujemy, przesadzamy czy sadzimy gatunki, dla których najlepszy czas jest właśnie teraz. Zbieramy ostatnie owoce, a ponadto okrywamy te rośliny, np. krzewy, które są wrażliwe na zimno. Tak przygotowany ogród w przyszłym sezonie uraczy nas równie wyjątkową estetyką i zapewni przyjemność odpoczywania.

Oceń artykuł: Jak przygotować ogród do sezonu jesienno-zimowego?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy