Strona głównaRozrywkaCzy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?

Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?

Przez Redakcja

-

Jeśli planujesz podróż do Szwajcarii, możesz się zastanawiać, czy potrzebujesz paszportu. W rzeczywistości nie jest. Obywatele Szwajcarii mogą odwiedzić ten kraj na okres do 90 dni bez wizy. Jednak podróżni z krajów trzecich mogą potrzebować dowodu, że jadą do Szwajcarii w określonym celu. Na przykład jeśli jesteś obywatelem Kanady z podwójnym obywatelstwem, możesz być zobowiązany do odbycia służby wojskowej.

Przed złożeniem wniosku o wizę szwajcarską będziesz musiał wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie zostaniesz poproszony o podanie kilku danych osobowych. Musisz także dołączyć list motywacyjny wyjaśniający powód podróży. Musisz też dostarczyć dwa aktualne zdjęcia w rozmiarze paszportowym. W zależności od sytuacji, możesz być także zobowiązany do przeprowadzenia wywiadu.

Zazwyczaj musisz przedstawić dowód, że posiadasz wystarczające środki na pokrycie kosztów podróży. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, będziesz musiał uzyskać pozwolenie na pobyt. Może być również wymagane okazanie dowodu ubezpieczenia medycznego.

Podróżni z krajów spoza UE muszą uzyskać krótkoterminową wizę Schengen. Wiza jest stemplowana w paszporcie. Dokument podróży musi być ważny przez co najmniej trzy miesiące po dacie, w której zamierzasz wjechać do strefy Schengen.

Rząd Szwajcarii na ogół nie powołuje obywateli szwajcarskich za granicą do obowiązkowej służby wojskowej. Niemniej jednak powinieneś skontaktować się z lokalną ambasadą lub konsulatem przed wyjazdem, aby dowiedzieć się o wszelkich specjalnych wymaganiach, które mogą być potrzebne. W okresie kryzysów zdrowotnych możesz być zobowiązany do wypełnienia formularza wjazdu.

O wizę szwajcarską możesz ubiegać się przez internet. Wymaga to niewielkiej opłaty, która wynosi 7 CHF za osobę. Możesz też pobrać bezpłatny formularz wniosku wizowego z Departamentu Stanu USA. Następnie możesz wypełnić formularz i uiścić wymagane opłaty za pomocą karty kredytowej lub debetowej.

Możesz także zwrócić się do swojej ambasady lub konsulatu o informacje na temat wymogów dotyczących wizy szwajcarskiej. Będziesz musiał podać swoje podstawowe dane osobowe, bilet powrotny i dane biometryczne. Dokumenty te muszą być w języku angielskim. Istnieje możliwość przyspieszenia procesu ubiegania się o wizę ze względów humanitarnych.

Aby uniknąć opóźnień i innych problemów, złóż wniosek o wizę z dużym wyprzedzeniem przed wyjazdem. Podczas rozpatrywania wniosku powinieneś powiadomić swój bank, że będziesz podróżować za granicę. Jeżeli musisz odwołać lub zmienić termin podróży, powinieneś jak najszybciej poinformować o tym bank.

Po przybyciu na szwajcarskie lotnisko lub granicę będziesz musiał okazać ważny dokument podróży. Możesz posłużyć się dokumentem podróży wydanym przez swój kraj ojczysty lub przez inny kraj strefy Schengen. Inne ważne dokumenty, których możesz użyć, to ważny dowód osobisty, paszport awaryjny lub paszport dla dziecka.

Obywatele Szwajcarii płci męskiej są zobowiązani do odbycia zastępczej służby cywilnej. Podróżni z krajów trzecich mogą być również zobowiązani do okazania swoich dokumentów podróży na granicy szwajcarskiej. Muszą mieć dokument podróży, w którym widnieje data podróży i miejsce docelowe w Szwajcarii.

Oceń artykuł: Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy