Strona głównaGotujemyZ czego robi się korki do butelek?

Z czego robi się korki do butelek?

Przez Redakcja

-

W świecie wina znajdziesz korki do butelek wykonane z wielu różnych materiałów. Niektóre są wykonane ze szkła, inne z korka lub stali nierdzewnej. Możesz wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i gustom.

Szkło

Jeśli szukasz korka, który będzie idealnie pasował do Twojej butelki wina lub likieru, rozważ zakup korka z dmuchanego szkła. Są one tworzone przez wykwalifikowanych rzemieślników, którzy ręcznie wykonują każdy korek, nadając mu niepowtarzalny wygląd.

Korki do wina mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą szkło, szkło krzemienne, szkło bursztynowe i szkło bezbarwne. Do butelek o szerokim otworze stosuje się szkło borokrzemowe.

Korki do butelek składają się zwykle z trzech części: szyjki, zwieńczenia i trzonu. Są zaprojektowane tak, aby pasowały do szyjki butelki. Szyjka i zwieńczenie to dwa elementy, które można ozdobić koralikami lub stapianymi szklanymi kaboszonami.

Szyjkę butelki można również oszlifować, aby dopasować ją do kształtu butelki. Szlifierka do korków jest prostym narzędziem używanym do szybkiego i dokładnego szlifowania korków.

Stal bezszkieletowa

Korki do butelek ze stali bezszkieletowej są nie tylko trwałe, ale też funkcjonalne i często używane w domu jako zamiennik standardowych butelek do wina. Są wykonane z materiału zwanego stalą nierdzewną, która jest stopem odpornym na korozję i może przetrwać wiele lat.

Poza tym, że są estetyczne i funkcjonalne, są łatwe w użyciu. W rzeczywistości nadają się do wielokrotnego użytku. Najlepsze jest to, że pasują do prawie każdej zakręcanej butelki z alkoholem. Można je nawet stosować do butelek z olejem i octem.

Niektórzy producenci oferują mnóstwo stylów do wyboru. Możesz nawet stworzyć swój własny. Jedna z firm produkuje nawet linię trzpieni do tokarki. Oprócz tego, że są funkcjonalne, produkują też wspomniane wcześniej korki do butelek, jeśli nie możesz ich znaleźć.

Drewno

Korki do butelek są ważną częścią procesu produkcji wina. Utrzymują świeżość wina, zapobiegają dostawaniu się tlenu do butelki i uszczelniają butelki przed wysyłką. Do ich produkcji używa się kilku różnych rodzajów drewna i są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach.

Pierwszym krokiem do wykonania korka do butelki jest wycięcie kawałka drewna. Musisz wyciąć kawałek drewna, który będzie na tyle mały, że zmieści się w szyjce butelki. Powinien być również wolny od drzazg.

Drewniany korek jest przymocowany do górnej części butelki za pomocą kleju do drewna. Następnie obraca się go, nadając mu kształt korka.

Może być konieczne użycie żłobienia wrzecionowego do zaokrąglenia korka. Potem trzeba będzie zrobić kilka otworów.

Korek

Korki do butelek są zwykle wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego. Można ich używać do pakowania różnych produktów, w tym olejków zapachowych, olejków do dyfuzorów, octów, alkoholi mocnych i win wzmocnionych.

Są dwa rodzaje korków: naturalne i techniczne. Korek naturalny jest najbardziej elastyczny i może starzeć wino nawet przez pięć lat. Korki techniczne są przeznaczone do win średnio dojrzałych. Ten rodzaj korka jest szczególnie przydatny do zamykania win musujących.

Proces produkcji korków składa się z trzech etapów. Najpierw korek jest przycinany do większego końca. Następnie poddaje się go myciu wodą, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Następnie jest wybielany za pomocą roztworu wodorotlenku sodu. Zabiegi te wykonuje się, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów.

Drugim etapem jest potraktowanie korka parafiną lub silikonem. Robi się to, aby stworzyć warstwę smarującą, która pomaga zminimalizować tarcie. Pozwala to również na łatwe wyciągnięcie korka z szyjki butelki.

Stalowy rozszerzający się korek do wina markiOXO

Jeśli jesteś entuzjastą wina, powinieneś rozważyć zainwestowanie w wysokiej klasy korek do wina. Nie tylko poprawiają one jakość picia, ale są też praktycznym dodatkiem. Poza ciekawymi funkcjami, są też wyposażone w najnowszą technologię.

Stalowy korek do wina OXO Steel Expanding Wine Stopper to dwupak tego typu, który oferuje ładną równowagę stylu i funkcjonalności. Imituje kształt korka, ale rozszerza się po włożeniu do butelki, aby ją szczelnie zamknąć.

Korek ma również poręczne rozwiązanie, które zapobiega przedostawaniu się powietrza do butelki. Urządzenie zawiera zawór, który usuwa nadmiar powietrza, zanim będziesz mógł cieszyć się swoim napojem.

Połączenie korka i nalewaka OXO SteeL Wine zawiera również miękką i wygodną dźwignię ułatwiającą obsługę. Urządzenie jest przeznaczone do wszystkich rozmiarów butelek i można je myć w zmywarce.

Oceń artykuł: Z czego robi się korki do butelek?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy