Strona głównaLife StyleSiarczan potasu do czego stosować?

Siarczan potasu do czego stosować?

Przez Redakcja

-

Siarczan potasu to naturalnie występujący minerał, który jest używany jako nawóz. Jest również produktem ubocznym wielu reakcji chemicznych. Niektóre z jego zastosowań to nawóz, gips, materiały ścierne, barwniki i środek tłumiący błyski w materiałach wybuchowych. Ponadto może być produkowany syntetycznie.

Siarczan potasu jest wytwarzany z połączenia chlorku potasu i kwasu siarkowego. Może być rozpuszczony w wodzie i filtrowany lub chłodzony. Minerał ten jest nierozpuszczalny w etanolu absolutnym i wodorotlenku potasu. Ponieważ ma niższy indeks soli niż większość nawozów potasowych, jest dobrym wyborem dla gleb o wysokiej zawartości soli.

Siarczan potasu ma dwie różne formy: rombową i nierombową. Kryształy w formie rombowej mają kształt piramidy, która jest podwójnie sześciokątna. Zazwyczaj kryształy rombowe powstają w wyniku odparowania dwusiarczku węgla. Kryształy nierombiczne powstają w procesie zwanym aglomeracją. Metoda ta polega na produkcji kulistych granulek z jak najmniejszą ilością pyłu.

Najczęściej siarczan potasu jest stosowany jako nawóz. Związek ten stanowi dostępne dla roślin źródło siarki, która jest niezbędna dla roślin. Siarczan potasu jest uważany za najwyższej jakości surowiec nawozowy. Dodany do roślin poprawia jakość i wydajność upraw. Zwiększa też odporność roślin na szkodniki i suszę.

Mimo że siarczan potasu jest użytecznym nawozem, jest drogi. Jest dwukrotnie droższy od chlorku potasu. Ponadto nie jest łatwo dostępny w postaci mineralnej. Dlatego najczęściej produkuje się go jako produkt uboczny przy produkcji kwasu solnego. Na jego cenę wpływa wiele czynników, w tym liczba małych graczy na rynku. Niektóre firmy posiadają certyfikowane organiczne i/lub zatwierdzone przez OMRI marki siarczanu potasu.

Siarczan potasu może być używany jako reduktor błysku w ładunkach miotających artylerii. Minerał ten może być również stosowany jako środek do obróbki powierzchni. Jednym z największych producentów siarczanu potasu jest Guotou Xinjiang LuoBuPo Potassium Salt. Innym ważnym dostawcą jest K+S Group.

Siarczan potasu występuje w różnych odmianach soli. Istnieje kilka metod jego produkcji, ale najczęściej stosowaną jest proces Mannheima. W tej technice wytwarza się 50-60% światowej produkcji SPO. Inne sole siarczanowe stanowią około 25-30% światowej podaży. Większość siarczanu potasu jest sprzedawana jako nawóz, ale jest on także wykorzystywany do innych celów przemysłowych.

Siarczan potasu został po raz pierwszy poznany w XIV wieku. Naukowcy odkryli, że mogą manipulować minerałami znajdującymi się w ziemi, aby wyprodukować ten związek. W końcu odkryli, że produkt uboczny reakcji kwasu solnego może zostać przekształcony w siarczan potasu. Od tego czasu związek ten był badany i analizowany przez naukowców takich jak Robert Boyle i Johann Glauber.

Siarczan potasu pomaga roślinom dobrze rosnąć i rozwijać się. Jest to naturalny substytut soli, który jest szczególnie korzystny dla roślin bardzo wrażliwych na chlor. W związku z tym jest cennym nawozem dla wrażliwych roślin, takich jak ziemniaki i pszenica. W przeciwieństwie do niektórych nawozów, siarczan potasu nie jest toksyczny dla organizmu, dzięki czemu jest bezpieczny dla ludzi.

Oceń artykuł: Siarczan potasu do czego stosować?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy