Niska temperatura nie jest dobrą rzeczą. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, by zapewnić sobie ciepło. Istnieją też objawy hipotermii, których powinieneś być świadomy. Jeśli uważasz, że doświadczasz tych objawów, musisz wiedzieć, jak podnieść swoją temperaturę.
Objawy hipotermii
Jeśli przebywasz w zimnej pogodzie przez dłuższy czas, jesteś narażony na hipotermię. Ważne jest, żebyś się odpowiednio ubrał i miał odpowiednie zapasy, żeby się ogrzać.
Hipotermia może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona. Może mieć wpływ na serce, mózg i mięśnie.
Pierwszym objawem hipotermii są dreszcze. Drżenie jest naturalną obroną organizmu przed ekstremalnym zimnem.
Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma hipotermię, natychmiast zadzwoń pod numer 911. Osoby dzwoniące powinny zwrócić uwagę na oddech i puls ofiary. Pomoże to lekarzom określić stopień zaawansowania choroby.
Objawy hipotermii mogą być różne – od łagodnych do ciężkich. Umiarkowana hipotermia charakteryzuje się brakiem ciepła i powolnym oddychaniem. Ciężka hipotermia może prowadzić do zatrzymania akcji serca i sztywności mięśni.
Leczenie hipotermii obejmuje zdjęcie mokrego ubrania, zastąpienie go suchym i podanie pacjentowi ciepłych płynów. W przypadku ciężkiej hipotermii ofiara nie będzie mogła się poruszać. Może nawet stracić przytomność. Źrenice ofiary rozszerzą się, a puls i oddech staną się nieregularne.
Niektóre oznaki, że osoba cierpi na hipotermię to dezorientacja, senność, amnezja i szok. Zadzwoń pod numer 911 i poproś lekarza o jak najszybsze zbadanie pacjenta.
Właściwa opieka nad hipotermią
Właściwa opieka nad hipotermią obejmuje zapobieganie i leczenie tego zagrażającego życiu stanu. Najszybszym sposobem uniknięcia hipotermii jest noszenie odpowiedniej odzieży. Noś kilka warstw ciepłej, suchej odzieży, aby chronić swoje ciało i zapobiegać utracie ciepła. Dobrym pomysłem jest również noszenie torby survivalowej z niezbędnym sprzętem i materiałami, które pomogą chronić Twoje ciało i utrzymać je w cieple.
Jeśli podejrzewasz, że Ty lub członek Twojej rodziny doświadcza hipotermii, natychmiast zdejmij mokre ubrania i przykryj ofiarę suchą odzieżą. Przenieś osobę w ciepłe miejsce, najlepiej do domu.
W przypadku łagodnej hipotermii głównym celem jest usunięcie ofiary z zimna. Jeśli osoba cierpi na ciężką hipotermię, celem jest ogrzanie rdzenia pacjenta i przywrócenie oddychania. Może to obejmować podgrzewanie wlewów dożylnych, zanurzenie w wodzie lub inne formy podawania ciepłych płynów.
Sefektywna hipotermia może być bardzo poważna i powinna być leczona przez służby medyczne. Należy pamiętać, że ryzyko hipotermii wzrasta wraz z dłuższą lub intensywną ekspozycją na niskie temperatury. Ponadto im starsza osoba, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie w stanie się obronić.
Niektóre leki lub stany mogą spowodować hipotermię. Niektóre z nich to cukrzyca, odwodnienie i wiek. Należy o tym regularnie rozmawiać z lekarzem.
Zapobieganie hipotermii
Pod wpływem niskich temperatur ciało traci więcej ciepła niż wytwarza. Może to prowadzić do hipotermii, niebezpiecznego stanu chorobowego. Może również pogorszyć zdolność organizmu do funkcjonowania.
Istnieje kilka sposobów zapobiegania hipotermii, z których najważniejszym jest utrzymywanie ciepła. Aby to zrobić, noś odpowiednią odzież. Możesz układać warstwy ubrań, aby utrzymać ciepło i suche powietrze na zewnątrz.
Jeśli czujesz, że twoja temperatura spada, zostań w domu lub zrób sobie przerwę. Zadzwoń po pomoc.
Sztywna hipotermia jest stanem zagrażającym życiu. Możesz stać się sztywny, nie móc oddychać, a nawet przestać oddychać. Twoje tętno może spaść poniżej 20 uderzeń na minutę.
Hipotermia może wystąpić w każdym miejscu, w którym temperatura jest niższa niż temperatura ciała. Dlatego zawsze sprawdzaj swoją temperaturę przed wyjściem na zewnątrz.
W ciężkich przypadkach lekarz może leczyć hipotermię za pomocą ciepłych płynów. Powinieneś też starać się jak najszybciej podnieść temperaturę ciała. Drżenie pomaga ciału zatrzymać ciepło.
Najlepszym sposobem uniknięcia hipotermii jest ubieranie się odpowiednio do zimnej pogody. Utrzymuj stopy i dłonie suche. Załóż czapkę i rękawiczki. Pamiętaj też, żeby używać wodoodpornych zapałek.
Ubranie się na zimną pogodę jest szczególnie ważne dla osób starszych. Osoby starsze mają wolniejszy metabolizm i mogą łatwo nabawić się hipotermii w zimniejszym środowisku.