Strona głównaLife StyleObornik koński do czego stosować?

Obornik koński do czego stosować?

Przez Redakcja

-

Obornik koński ma wiele zastosowań. Możesz go używać do zwalczania chwastów, do karmienia roślin, a nawet do kompostowania. To tylko kwestia znalezienia najlepszego zastosowania dla twojego obornika.

Kompostowanie

Kompostowanie obornika końskiego to proces przekształcania końskiej kupy w użyteczny nawóz. Jest on korzystny dla wzrostu roślin i napowietrzania gleby. Ponadto pomaga przyspieszyć naturalny proces rozkładu obornika.

Proces ten polega na mieszaniu końskiego obornika ze środkiem zawierającym mikroorganizmy i słomą. Mikroby zaczynają rozkładać organiczne składniki obornika. Uwalniają ciepło, dwutlenek węgla i wodę.

Podczas kompostowania stosunek C/N kupki wpływa na czas trwania cyklu termofilnego. W zależności od ilości uwolnionego ciepła może on trwać od dwóch do sześciu tygodni.

Kompostowanie jest świetną alternatywą dla rozrzucania obornika. Jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami. Poza tym, że trzeba często obracać pryzmę, trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki.

Nawóz

Obornik koński jest używany jako nawóz, który wspomaga wzrost warzyw i owoców w ogrodzie. Jest również korzystny dla gleby, ponieważ zawiera przydatne minerały i składniki odżywcze.

Można go stosować jako płynny roztwór lub jako mulcz na owoce i warzywa. Aby wykorzystać nawóz koński do nawożenia gleby, należy go najpierw skompostować. Następnie powstały humus należy odpowiednio przechowywać, aby zachować jego korzystne właściwości.

Obornik może być stosowany do zasilania roślin zarówno wiosną, jak i jesienią. Zaleca się jednak, aby zacząć od małych stężeń i dostosować dawkę do potrzeb rośliny. Niektóre warzywa i owoce mogą zostać uszkodzone przez zbyt dużą ilość azotu w glebie.

Obornik koński jest bogaty w potas i azot. Są to niezbędne składniki odżywcze dla wzrostu roślin. Nawóz ten można stosować do upraw takich jak dynia, ogórki, kabaczki i pomidory. Korzystnie wpływa też na regulację pH gleby i pomaga zapobiegać zakwaszeniu.

Grządki

Obornik koński to kopalnia złota dla Twojego ogrodu. Jest tani i ma mnóstwo składników odżywczych. Jest też bardzo dobry w budowaniu gleby. W zasadzie możesz go używać jako kompostu. To świetna wiadomość dla tych, którzy mają glebę gliniastą.

Najlepsze jest to, że można go zastosować w twoim podwyższonym łóżku lub ogrodzie. Możesz dodać go do istniejącej gleby lub wymieszać z bogatym w składniki odżywcze nawozem.

Ważne jest jednak, aby temperatura kompostu z końskiego nawozu była odpowiednia. Jeśli kupka będzie zbyt gorąca, zabije nasiona chwastów. Kiedy kupka osiągnie temperaturę 176 stopni F, obracaj ją co tydzień.

Innym sposobem na stworzenie ciepłego podłoża dla końskiego obornika jest układanie warstw świeżego obornika z materiałami ściółkowymi, ścinkami trawy lub słomą. Warstwy te powinny być układane w kształt piramidy lub stożka.

Łoża z kołnierzami paletowymi

Jednym z najlepszych sposobów na zmaksymalizowanie przestrzeni w ogrodzie jest zbudowanie podwyższonych łóżek z wykorzystaniem kołnierzy paletowych. Jest to prosty i niedrogi sposób na zapewnienie roślinom dodatkowej ochrony, której potrzebują. Jest to szczególnie ważne, gdy sadzisz zioła i warzywa. Pomagają też zapobiegać spływaniu wody podczas podlewania.

Nadstawki z palet są stosunkowo nowe w Stanach Zjednoczonych. Są powszechnie stosowane w kontenerach transportowych, ale możesz też budować małe szklarnie i pojemniki na kompost z tych solidnie skonstruowanych skrzyń. Najlepsze jest to, że możesz je wykorzystać ponownie w przyszłości. Co więcej, są łatwe w montażu i instalacji.

Po pierwsze, musisz zdecydować, czy chcesz uprawiać zioła, warzywa, owoce, czy wszystkie powyższe. Jeżeli zdecydujesz się na uprawę warzyw, musisz upewnić się, że gleba jest bogata w składniki odżywcze. Możesz kupić worki z obornikiem końskim lub wykopać własny.

Farma dla robaków

Przy zakładaniu farmy dla robaków ważne jest wybranie źródła pożywienia, które zapewni im zdrowie. Oprócz karmienia musisz zapewnić im również idealne środowisko.

Odchudzony nawóz koński jest doskonałym materiałem do hodowli robaków. Ma idealny stosunek węgla do azotu (20:1) i poprawia strukturę ściółki. Umożliwia to rozwój kolonii robaków.

Obornik jest zwykle dostępny w centrach ogrodniczych i lokalnych gospodarstwach. Może się jednak okazać, że przed użyciem będziesz musiał go skompostować. Temperatura Twojego zbiornika na robaki określi, czy będziesz musiał użyć świeżego czy starego obornika.

Jeśli używasz dużo pokarmu dla robaków, musisz kontrolować jego ilość. Przekarmienie robaków może spowodować zakwaszenie ściółki i przyciągnąć szkodniki.

Oceń artykuł: Obornik koński do czego stosować?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy