Strona głównaZdrowieJak długo rozwija się rak jajnika?

Jak długo rozwija się rak jajnika?

Przez Redakcja

-

Rak jajnika jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów rozrodczych u kobiet w Stanach Zjednoczonych. Występuje głównie u starszych kobiet, ale może pojawić się także u młodszych dorosłych. Ten typ nowotworu często szybko postępuje. Jednak większość pacjentek przeżywa kilka lat od pierwszej diagnozy.

Choć rakowi jajnika nie można zapobiec, ważne jest jego wczesne wykrycie. Dokładna diagnoza pozwoli Twojemu lekarzowi określić najlepszy dla Ciebie sposób leczenia. Celem jest usunięcie guza w jak największym stopniu, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej tkanki.

Diagnoza raka jajnika jest często stawiana przy pomocy biopsji jajników lub innych organów miednicy. Podczas biopsji patolog bada próbkę i sprawdza, czy nie ma w niej śladów raka. Jeśli próbka jest pozytywna pod względem raka, twój lekarz określi stopień zaawansowania nowotworu.

Stopień zaawansowania nowotworu mówi zespołowi opieki zdrowotnej, czy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała. Stopnie zaawansowania mogą być różne: od zlokalizowanego (lub o niskim stopniu zaawansowania) do przerzutowego (lub o wysokim stopniu zaawansowania). Stopnie zaawansowania określają najodpowiedniejsze leczenie oraz czas, w jakim nowotwór będzie się rozprzestrzeniał. To, czy pacjent potrzebuje chemioterapii lub radioterapii, zależy od rodzaju nowotworu. Chemioterapia i radioterapia dostają się do krwiobiegu i niszczą komórki nowotworowe. Leczenie może obejmować także terapie celowane, które minimalizują uszkodzenia zdrowych komórek.

Rozmiar guza jest także czynnikiem decydującym. Guzy o wysokim stopniu zaawansowania mogą rosnąć szybciej niż inne typy. Mogą wymagać dodatkowej operacji lub chemioterapii. Guzy o niskim stopniu zaawansowania mogą rosnąć powoli i nie wymagają dodatkowego leczenia.

Objawy raka jajnika mogą być bardzo różne. Niektóre symptomy mogą być mylone z innymi stanami chorobowymi. Na przykład ból brzucha i nietrzymanie moczu to objawy, które mogą być mylone z infekcją pęcherza lub rozstrojem żołądka. Chociaż nie ma wiarygodnych testów przesiewowych na raka jajnika, najdokładniejszym sposobem jego zdiagnozowania jest biopsja.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) wykorzystuje bazę danych SEER do obliczania względnych wskaźników przeżywalności różnych nowotworów jajnika. Statystyki te opierają się na średnich wynikach uzyskanych u poprzednich pacjentek. Wskaźnik pięcioletniego przeżycia względnego opiera się na liczbie osób, które przeżyły co najmniej pięć lat po postawieniu diagnozy. Ponadto, wskaźnik pięcioletniego przeżycia względnego nie uwzględnia ostatnich postępów w leczeniu.

Objawy raka jajnika mogą być mylące. Kobiety odczuwające częste objawy raka jajnika powinny porozmawiać ze swoimi lekarzami. Typowe objawy mogą obejmować nieprawidłowy wzrost włosów na twarzy, krwawienie z pochwy lub rozstrój żołądka. Niektóre z tych objawów mogą występować przez krótki okres czasu. Inne objawy to zmęczenie, depresja, niepokój i biegunka.

Zależnie od rodzaju raka jajnika, guz może rozwijać się szybko lub powoli przez miesiące lub lata. Ponieważ nie zawsze łatwo jest zdiagnozować raka jajnika, ważne jest, abyś regularnie poddawał się badaniom ginekologicznym. Twój lekarz może wykonać badania, aby wykluczyć inne choroby, które mogą imitować raka jajnika, takie jak zapalenie pęcherza moczowego lub rozstrój żołądka.

Oceń artykuł: Jak długo rozwija się rak jajnika?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy