Kolonoskopy to rodzaj badania jelita grubego. Dzięki nim lekarz może znaleźć i usunąć polipy lub inne nieprawidłowe tkanki. Jeśli lekarz odkryje coś, co nie jest w porządku, może wykonać biopsję tego miejsca, co pozwoli na postawienie diagnozy. Zabieg ten jest bezpieczny dla większości ludzi. Są jednak pewne efekty uboczne, o których powinieneś wiedzieć.
Po kolonoskopii będziesz musiał przez jakiś czas odpoczywać. Jest to spowodowane tym, że prawdopodobnie będziesz czuł się trochę oszołomiony i niekomfortowo. Możesz mieć również gazy lub lekkie skurcze brzucha. Lekarz poinformuje Cię, kiedy będziesz mógł znowu jeść i pić. Zaleca się picie czystych płynów, np. wody, i unikanie pikantnych potraw. Nie należy również prowadzić samochodu ani obsługiwać ciężkich maszyn.
Podczas kolonoskopii otrzymasz środek uspokajający. Czas działania środka uspokajającego wynosi około godziny. W tym czasie możesz czuć się nieco senny, ale powinieneś być w stanie wstać i poruszać się. Powinieneś jednak upewnić się, że nie pijesz alkoholu. Alkohol może wzmocnić działanie środków uspokajających we krwi.
Niektórzy ludzie poddani kolonoskopii z użyciem środków uspokajających mogą być zmuszeni do opuszczenia pracy. Środek uspokajający może wpłynąć na Twój refleks i zdolność rozumowania. Jeśli więc prowadzisz samochód, być może będziesz musiał wziąć dzień wolnego. Ponadto będziesz musiał mieć kogoś, kto odwiezie cię do domu.
Badania wykazały, że około jedna trzecia osób, które mają kolonoskopię przesiewową w środku tygodnia, opuści co najmniej jeden dzień pracy. Ogólnie rzecz biorąc, większość pacjentów może wrócić do swojej regularnej diety po zabiegu.
Mimo, że jest to ogólnie uważana za bezpieczną procedura, niektórzy pacjenci zgłaszają lekki dyskomfort podczas procesu. Osoby z polipami są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia krwawienia, wzdęć lub innych objawów. Osoby te powinny zgłaszać wszelkie niepokojące objawy swojemu lekarzowi. Na szczęście większość osób nie odczuwa poważnego dyskomfortu podczas kolonoskopii.
W badaniu sprawdzono czas, jaki ludzie tracili podczas miesiąca obserwacji kolonoskopii. Sześćdziesięciu ośmiu pacjentów spełniło kryteria włączenia. Osoby te określiły swoją pracę jako kontraktową lub samozatrudnienie. Większość z tych pacjentów nie zgłaszała żadnych objawów podczas kolonoskopii.
Z 44 pacjentów, którzy nie zgłaszali żadnych objawów podczas miesiąca obserwacji, trzydziestu trzech zgłosiło, że wzięło co najmniej jeden dzień wolny. Prawie wszystkie te nieobecności były spowodowane odwiezieniem pacjenta do domu po sedacji. Kolejne dziesięć procent pacjentów wzięło dzień wolny po zabiegu.
Jedną z głównych przyczyn nieobecności w pracy był niepokój związany z możliwością zastosowania sedacji. Można go złagodzić, informując pacjentów o potencjalnych skutkach ubocznych. Dostępnych jest kilka leków, które przeciwdziałają reakcjom uspokajającym. Ponadto pacjenci nie powinni wracać do pracy, dopóki nie ustąpi działanie środka uspokajającego.
Kolonoskopia może pomóc w wykryciu wczesnego stadium raka jelita grubego. Zabieg jest zwykle wykonywany w placówce ambulatoryjnej i trwa około godziny.