Strona głównaZdrowieCzy rozrusznik serca chroni przed zawałem?

Czy rozrusznik serca chroni przed zawałem?

Przez Redakcja

-

Rozrusznik serca to urządzenie elektryczne, które jest wszczepiane w klatkę piersiową, aby utrzymać normalne bicie serca. Urządzenie wysyła bezbolesne impulsy elektryczne, które pomagają sercu się kurczyć. W razie potrzeby może również regulować częstotliwość bicia serca. Rozruszniki serca są często zalecane pacjentom z wolnym lub nieregularnym rytmem serca lub tym, którzy doświadczają częstych przerw w pracy serca.

Jeśli masz rozrusznik serca, możesz się martwić, czy jest on bezpieczny. Istnieją pewne zagrożenia związane z posiadaniem stymulatora, ale są one stosunkowo niewielkie. Ryzyko to obejmuje infekcje, ból i uszkodzenie samego stymulatora. Aby uzyskać więcej informacji na temat ryzyka, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Powinieneś także zapytać o możliwość zakłócenia pracy innych urządzeń medycznych przez Twój stymulator serca.

Większość stymulatorów serca posiada czujnik, który rozpoznaje ilość oddechów i ruchów Twojego ciała i automatycznie dostosowuje ilość impulsów elektrycznych dostarczanych przez stymulator. Funkcja ta pomaga kontrolować arytmię, czyli stan, w którym serce bije w nieprawidłowy sposób.

Stymulatory mogą być stosowane w przypadku innych rodzajów arytmii, takich jak bradykardia. Gdy serce nie bije regularnie, może to powodować problemy, w tym omdlenia i zawał serca. Na szczęście istnieją możliwości naprawy rozrusznika serca, o ile nie przemieszcza się on w inne miejsce.

Twój kardiolog określi, czy Twój stan jest na tyle poważny, że wymaga wszczepienia rozrusznika. Niektóre arytmie można leczyć lekami, ale jeśli Twoje serce nie jest w stanie bić regularnie, być może będziesz potrzebował stymulatora. Umieszczenie stymulatora w klatce piersiowej może pomóc Ci prowadzić bardziej aktywne życie, ponieważ nadal możesz brać udział w zajęciach fizycznych.

Również stymulator może być pomocny, jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca. W przypadku niewydolności serca komory serca pompują krew w różnym tempie, a stymulator może zapewnić, że wszystkie pracują w tym samym tempie.

Możesz również otrzymać stymulator, jeśli doświadczasz bloku serca. Podczas bloku serca układ elektryczny Twojego serca działa nieprawidłowo, powodując, że serce bije zbyt wolno. Atak serca jest bardzo niebezpieczny, jeśli nie zostanie szybko wykryty. Dzięki rozrusznikowi serca możesz uniknąć ryzyka śmierci z powodu ataku serca.

Mimo korzyści płynących z wszczepienia rozrusznika serca, istnieją pewne wady. Chociaż możesz spodziewać się dłuższego i zdrowszego życia z rozrusznikiem serca, powinieneś być świadomy, że Twój poziom aktywności i styl życia mogą się nieco zmienić. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszelkich specjalnych dietach lub ćwiczeniach, których musisz unikać.

Powinieneś także dbać o to, aby miejsce, w którym masz rozrusznik serca, było czyste i suche. Nie przyjmuj żadnych silnych środków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen czy aspiryna, i nie używaj urządzeń wytwarzających prąd, takich jak wiertarki elektryczne. Powinieneś jednak móc chodzić na siłownię i grać w golfa.

Oceń artykuł: Czy rozrusznik serca chroni przed zawałem?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy