Strona głównaZdrowieJaka witamina na nerwobóle?

Jaka witamina na nerwobóle?

Przez Redakcja

-

Pytanie, jaka witamina na neuralgię, jest bardzo powszechne. Istnieje kilka różnych witamin, które są korzystne dla osób cierpiących na tę przypadłość. W tym artykule omówimy kilka z nich, w tym witaminę C, B12 i Omega-3.

Omega-3

Oprócz leków, osoby cierpiące na ból neuropatyczny mogą również odnieść korzyści z przyjmowania witaminy omega-3. Wykazano, że suplementy te zmniejszają ból i dyskomfort związany z uszkodzeniem nerwów. Jednak powinny być one przyjmowane wyłącznie pod nadzorem lekarza lub pracownika służby zdrowia. Ważne jest również, aby kupować produkty wysokiej jakości, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o stosowaniu kwasów omega-3 w przypadku bólu neuropatycznego jest to, że są one niezbędne do rozwoju i wzrostu nerwów. Ponadto mogą łagodzić stan zapalny i zmniejszać natężenie bólu.

Omega-3 występują naturalnie w oleju rybim, ale można je również przyjmować w postaci suplementów. Omega-3 są skuteczne w leczeniu fibromialgii, depresji i chorób układu krążenia. Mogą być również przydatne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów.

EPA (kwas eikozapentanowy) i DHA (kwas dokozaheksanowy) to główne składniki tych witamin. Organizm nie może wytwarzać EPA i DHA, dlatego ważne jest, by dostarczać je z pożywieniem.

Witamina B12

Witamina B12 jest składnikiem odżywczym stosowanym w leczeniu wielu różnych zaburzeń układu nerwowego. Jest często stosowana jako składnik terapii łączonych w leczeniu bólu neuropatycznego. Jednak skuteczność tej witaminy jest nadal nieznana.

Aby ocenić skuteczność B12 jako środka leczniczego, przeprowadzono systematyczny przegląd opublikowanych artykułów. Przeanalizowano dwadzieścia cztery badania. Wyniki wykazały, że B12 jest skuteczna w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego. Jednak mimo pozytywnych efektów nie jest jasne, jakie mechanizmy działania są odpowiedzialne za te korzyści.

Oprócz oczywistych efektów w postaci zwiększonego poziomu B12 w surowicy, badanie wykazało, że intensywność bólu i stosowanie środków przeciwbólowych znacznie się zmniejszyły zarówno w grupie interwencyjnej, jak i kontrolnej. Co więcej, efekty interwencji utrzymywały się przez ponad rok od rozpoczęcia leczenia.

W przeglądzie systematycznym porównano również rolę różnych suplementów witaminowych w leczeniu bólu neuropatycznego. Należały do nich: witamina B12, folian, kwas foliowy, metylokobalamina i adenozylokobalamina.

Witamina C

Witamina C w neuralgii jest jedną z nowych terapii, która może pomóc złagodzić ból związany z tą chorobą. Jest to skuteczna i niedroga terapia wspomagająca, która znacząco poprawia jakość życia pacjentów.

Niedobór witaminy C jest bardzo powszechny wśród pacjentów z nowotworami, a ponadto stwierdzono, że jest związany z bólem kręgosłupa. Jednak związek między bólem a witaminą C nie jest całkowicie jasny. Niektóre badania powiązały niski poziom witaminy C z objawami, ale potrzeba więcej badań, aby zrozumieć jej mechanizmy.

W ostatnim badaniu sprawdzono związek między bólem a witaminą C u pacjentów z neuralgią popółpaścową (PHN). Choroba ta jest spowodowana zakażeniem parwowirusem B19. Infekcja powoduje bolesny obrzęk stawów, który może trwać miesiącami lub latami. Pacjenci zazwyczaj odczuwają pieczenie, mrowienie i ostre wrażenia.

Badacze z Chi Mei Medical Center badali związek między witaminą C w osoczu a objawami PHN. Przeprowadzili wywiady ze 120 pacjentami i zmierzyli stężenie witaminy C. Osoby z wysokim poziomem witaminy C miały mniej nagłych wstrząsów elektrycznych i odczuć typu „pin and needles”. Z drugiej strony, osoby z niskim poziomem witaminy C miały więcej kłujących i ostrych doznań.

Witamina B6

Witamina B6 i pokrewne jej witaminy, takie jak B1, B2 i B3, są ważne dla układu nerwowego. Działają jako ważne neuroprzekaźniki i pomagają mózgowi i układowi nerwowemu wysyłać wiadomości do komórek. Ponadto odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu osłonki mielinowej.

Witamina B6 jest znana z utrzymywania osłony zakończeń nerwowych i zapobiegania ich uszkodzeniom. To sprawia, że jest to szczególnie ważna witamina dla pacjentów z neuropatią. Działa również jako kluczowy neuroprzekaźnik, przyczyniając się do uwalniania serotoniny.

Inne kluczowe funkcje witaminy B6 są związane z metabolizmem i metabolizmem aminokwasów. Funkcje te są niezbędne dla zdolności układu nerwowego do działania.

Obwodowy układ nerwowy w naturalny sposób podlega regeneracji, a suplementacja witaminami B1, B6 i B12 może wspomóc naprawę nerwów. Kilka badań na zwierzętach wykazało, że witaminy te są pomocne w leczeniu uszkodzeń nerwów. Konieczne są jednak dalsze badania, by określić dokładne mechanizmy stojące za tymi efektami.

Oceń artykuł: Jaka witamina na nerwobóle?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy