Strona głównaZdrowieCzy padaczka u psa jest śmiertelna?

Czy padaczka u psa jest śmiertelna?

Przez Redakcja

-

Pies, który cierpi na epilepsję, może być zdezorientowany i nieumyślnie ugryźć lub zranić człowieka. Istnieją jednak leki, które pomagają kontrolować ten stan. Właściciele zwierząt powinni zdawać sobie sprawę z ryzyka oraz zapoznać się z objawami i leczeniem tej choroby.

Napady u psów dzieli się na dwie kategorie: ogniskowe i uogólnione. Napady ogniskowe występują tylko w jednej części ciała, natomiast napady uogólnione obejmują całe ciało. Oba rodzaje napadów mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli pies ma atak, powinien być umieszczony w bezpiecznym miejscu i nie powinien być zagrożony przez inne zwierzęta.

Najczęstszym rodzajem ataku jest grand mal. Może on trwać od kilku sekund do kilku minut. Tego typu napady są zwykle spowodowane uszkodzeniem mózgu. W zależności od rodzaju napadu, zwierzę może doznać obrażeń, a nawet umrzeć.

Faza przednapadowa to czas poprzedzający napad. W tym okresie zwierzę wykazuje objawy takie jak niepokój, drżenie i skomlenie. Może szukać właściciela lub chować się. Podczas tej fazy zwierzę będzie oddawać mocz i kał.

Podczas fazy iktalnej pies może wydawać się zdezorientowany i może mimowolnie polizać lub ugryźć osobę. Jeśli pies ma drgawki dłużej niż pięć minut, ważne jest, żeby natychmiast zabrać go do weterynarza. W tym czasie lekarz może wykonać badania i podać leki, które zatrzymają atak. Można wykonać kilka badań diagnostycznych, w tym badania krwi i moczu, radiografię i badanie kwasów żółciowych.

Niektóre zwierzęta doświadczają wielu napadów w ciągu swojego życia. Psy, które mają padaczkę idiopatyczną, mogą być leczone lekami przeciwdrgawkowymi. Leki przeciwdrgawkowe mogą być podawane dożylnie lub do nosa. W zależności od rodzaju napadów, lekarz weterynarii dostosuje schemat podawania leków.

Właściciele zwierząt powinni zapisywać nasilenie napadów u swoich psów i częstotliwość ich występowania. Pomoże to lekarzowi weterynarii określić, czy zwierzę wymaga dalszego leczenia. Jeśli w ciągu 24 godzin od pierwszego napadu wystąpi drugi, pies powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii. Zazwyczaj dodatkowa dawka leku przeciwdrgawkowego może wyeliminować napady.

Od czasu do czasu pies może doświadczyć przełomowego napadu. Zazwyczaj nie jest to poważny przypadek epilepsji, ale może być oznaką, że pies ma poważny problem zdrowotny. W zależności od przyczyny, pies może wymagać dalszej pomocy medycznej.

Napady u psów mogą zagrażać życiu. Jeśli Twój pies ma epilepsję w przeszłości, najlepiej zabierz go do lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe. Zapoznaj się z objawami choroby i sposobami jej leczenia, a w razie potrzeby rozważ alternatywne metody leczenia. Na szczęście istnieją nowe metody leczenia zwierząt z padaczką.

Mimo że padaczka u psów może być niebezpieczna, wielu psich pacjentów dobrze sobie radzi z przepisanymi lekami. Niektóre z ras najbardziej podatnych na tę chorobę to Cocker spaniele, Labrador retrievery, Golden retrievery i sznaucery.

Oceń artykuł: Czy padaczka u psa jest śmiertelna?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy