Strona głównaZdrowieJak obniżyć wysokie TSH?

Jak obniżyć wysokie TSH?

Przez Redakcja

-

Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy i masz wysoki poziom TSH, musisz dowiedzieć się, jak go obniżyć. Możesz myśleć, że jedynym wyjściem jest substytucja hormonów tarczycy, ale istnieją inne sposoby obniżenia TSH.

Test na wysokie TSH

Jeśli masz wysokie TSH, możesz się zastanawiać, jakie kroki podjąć, aby je obniżyć. TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, który sygnalizuje tarczycy, żeby produkowała więcej hormonu tarczycy. Zbyt duża lub zbyt mała ilość hormonu tarczycy może powodować wiele problemów.

Najlepszym sposobem sprawdzenia stanu tarczycy jest badanie krwi. Badanie to zmierzy poziom tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) w twoim organizmie.

Choć poziom TSH różni się znacznie w zależności od osoby, istnieje kilka wspólnych czynników, które mogą powodować wzrost lub spadek poziomu. Niektórych z nich nie da się uniknąć, a inne można zmienić.

Zwiększenie ilości spożywanych kalorii jest dobrym sposobem na obniżenie poziomu TSH. Ponadto, jeśli cierpisz na zmęczenie nadnerczy, unikaj diet typu low-carb. Mogą one prowadzić do wyczerpania nadnerczy, co z kolei może spowodować wzrost poziomu TSH.

Na TSH może mieć również wpływ brak snu. Osoby z zaburzeniami snu powinny unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń, kiedy nie mają wystarczającej ilości snu.

Poprawianie leniwego TSH selenem

Jednym z najlepszych sposobów na przywrócenie tarczycy na właściwe tory jest wspieranie leniwego TSH selenem. Ten składnik odżywczy jest kluczowy dla produkcji tego hormonu. Najlepiej dostarczać go poprzez dietę, ale suplementy selenu mogą być również przydatne. Jeśli masz wadliwy gen CBS, powinieneś również monitorować poziom selenu.

Niektóre korzyści płynące ze stosowania tego składnika odżywczego obejmują poprawę komórek produkujących energię i zapobieganie infekcjom. Może też pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, który jest źródłem wielu dokuczliwych bólów. W dłuższej perspektywie optymalne spożycie selenu jest niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia.

Poziom selenu w surowicy jest regulowany nie tylko przez hormony, ale także przez wiele innych czynników, takich jak układ odpornościowy człowieka. Chociaż selen jest naturalnie występującym składnikiem odżywczym, niektóre osoby mogą reagować negatywnie na ten mikroelement. Jednak w odpowiednich okolicznościach może on okazać się cennym dodatkiem do twojego arsenału.

Choć nie wiadomo na pewno, czy suplementacja selenem jest korzystna dla osób z niedoczynnością tarczycy, może być odpowiednią opcją leczenia dla osób z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto.

Zmniejsz dawkę zastępczą hormonów tarczycy

Najlepszym sposobem na zmniejszenie dawki zastępczej hormonów tarczycy w celu obniżenia wysokiego TSH jest wykonanie badań czynności tarczycy. Powinieneś także rozważyć, jak inne choroby mogą wpłynąć na twoje leczenie. Dotyczy to leków, takich jak leki na nadciśnienie i estrogeny, a także żywności i suplementów.

Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, najlepiej wykonać badanie krwi. Twój lekarz prawdopodobnie zaleci badanie krwi TSH przynajmniej raz na 6-12 miesięcy, chociaż niektórzy pacjenci mogą wymagać częstszego monitorowania.

Jest kilka sposobów mierzenia poziomu hormonów tarczycy, co jest szczególnie ważne dla pacjentów z towarzyszącymi chorobami serca, takimi jak nadciśnienie. Należy jednak unikać przyspieszenia epizodu niedokrwienia serca przez przyjmowanie leków zawierających wapń lub żelazo przed lub po leczeniu. Podobnie lekarz może zalecić bardziej inwazyjne badanie krwi, takie jak skan pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy najlepszym sposobem postępowania jest zwiększenie dawki T4. Duże dawki lewotyroksyny są lepiej tolerowane niż zastrzyki i często są tańsze.

Leczenie niedoczynności tarczycy lewotyroksyną

Lewotyroksyna jest lekiem stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jest to syntetyczny hormon tarczycy, który pomaga kontrolować metabolizm. Brak hormonów tarczycy prowadzi do takich objawów, jak przyrost wagi, zimna skóra i zaparcia. Niedoczynność tarczycy zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób serca.

Zalecana dawka lewotyroksyny w leczeniu niedoczynności tarczycy to 1,6 mcg/kg masy ciała na dobę. U niektórych osób dawka może być obniżona, aby zmniejszyć efekty uboczne. Jednak nadal powinieneś regularnie wykonywać badania krwi, aby upewnić się, że otrzymujesz właściwą dawkę.

Wielu lekarzy zaleca rozpoczęcie leczenia od małej dawki i stopniowe jej zwiększanie. W przypadku pacjentów, którzy nie mają choroby wieńcowej, zazwyczaj wystarcza dawka początkowa 25 mcg lewotyroksyny. Niektórzy pacjenci mogą zacząć od 50 mcg lub 100 mcg dziennie. Jeśli jesteś osobą starszą lub masz wysoki poziom białek wiążących w surowicy w wyniku wymiany estrogenów lub estrogenów po menopauzie, powinieneś zacząć od niższej dawki.

Oceń artykuł: Jak obniżyć wysokie TSH?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy