Strona głównaZdrowieJak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Przez Redakcja

-

Zęby to jedna z najcenniejszych części twojego ciała. Pomagają Ci prawidłowo jeść i mówić. Jednak brak dbałości o nie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby dziąseł. Możesz utrzymać zdrowe i silne zęby, stosując proste procedury.

Jednym ze sposobów ochrony zębów jest szczotkowanie po posiłkach. Szczotkowanie zębów pomaga usunąć bakterie i cząstki jedzenia, które mogą zalegać w jamie ustnej. Zaleca się również regularne nitkowanie zębów. Ta metoda usunie płytkę nazębną spomiędzy zębów.

Podczas szczotkowania zębów należy używać szczoteczki z miękkim włosiem i pasty z fluorem. Narzędzia te wzmocnią szkliwo Twoich zębów i zapobiegną powstawaniu ubytków.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z zębami, powinieneś odwiedzać dentystę co najmniej dwa razy w roku. Dentysta zbada Twoją jamę ustną i zaleci plan leczenia w zależności od stanu Twoich zębów. Dentysta udzieli Ci wskazówek, jak dbać o zęby, aby służyły Ci dłużej. Sprawdzi również, czy nie ma oznak próchnicy.

Płytka nazębna osadza się na zębach każdego dnia. Aby zwalczyć ten problem, powinieneś szczotkować zęby szczoteczką o miękkim włosiu i nitkować je. Pamiętaj, żeby robić to pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł. Zaleca się również, abyś unikał spożywania pokarmów o dużej zawartości cukru. Cukry stanowią pożywkę dla bakterii, które wytwarzają kwasy mogące uszkodzić zęby.

Inną ważną wskazówką jest trzymanie się z dala od tytoniu. Wiele nowotworów, chorób serca i innych problemów zdrowotnych ma związek z paleniem. Palenie jest niezdrowe dla prawie każdego organu w Twoim ciele. Palenie szkodzi także Twoim zębom i dziąsłom.

Jedzenie świeżych owoców i warzyw także pomoże poprawić stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin i minerałów, które są dobre dla Twoich zębów. Ponadto świeże owoce i warzywa są trudniejsze do zniszczenia przez bakterie. Płyn do płukania ust może pomóc wyeliminować bakterie i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które zebrały się w Twojej jamie ustnej.

Inne rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić stan zdrowia swoich zębów, to rzucenie palenia. Istnieją dowody, że palacze mają więcej problemów z zębami niż osoby niepalące. Zaleca się też wymianę szczoteczki do zębów przynajmniej raz na trzy miesiące.

Aby dodatkowo oczyścić jamę ustną, możesz zainwestować w skrobaczkę do języka. To narzędzie pozwoli Ci wymieść więcej płytki nazębnej z języka. Pamiętaj, żeby kupić to narzędzie w sklepie z artykułami do higieny jamy ustnej.

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, żeby poprawić stan zdrowia swojej jamy ustnej, jest picie dużej ilości wody. Picie dużej ilości wody w ciągu dnia pomaga nawilżyć zęby i dziąsła, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z jamą ustną.

Szczotkowanie zębów i nitkowanie ich to najbardziej podstawowe zabiegi higieniczne. Jeśli jednak masz jakiekolwiek problemy z zębami, powinieneś natychmiast udać się do dentysty.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Jak dbać o zęby?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy