Strona głównaZdrowieCo na ból wątroby?

Co na ból wątroby?

Przez Redakcja

-

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś bólu wątroby, to wiesz, jakie to może być trudne. Wiele osób odczuwa ten ból z powodu różnych problemów. Należą do nich: alkoholowe zapalenie wątroby, polekowe zapalenie wątroby, torbiele, marskość wątroby i zespół Reye’a.

Cirrhosis

Cirrhosis to stan, w którym wątroba ulega uszkodzeniu. Jej głównym objawem jest ból. Może to być tępy, pulsujący ból w prawej górnej części brzucha. Jednak marskość wątroby może również prowadzić do bólu w innych miejscach ciała.

Podstawową przyczyną marskości wątroby jest tkanka bliznowata, która blokuje przepływ krwi przez wątrobę. W niektórych przypadkach wątroba jest uszkodzona do tego stopnia, że nie może przetwarzać niektórych leków. W takim przypadku wątroba nie jest już w stanie chronić organizmu przed infekcjami.

Objawy to obrzęk brzucha, żółtaczka i krwawienie. Kiedy krew zakrzepnie w wątrobie, może pojawić się czerwono-fioletowa wysypka. Inne objawy to obrzęk żył i nagromadzenie płynu w jamie brzusznej. Stolce mogą być czarne lub smoliste.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby to stan zapalny wątroby. Występuje u osób, które piją alkohol w nadmiarze. Może to spowodować uszkodzenie wątroby, a w konsekwencji niewydolność nerek lub marskość. Choroba może mieć ciężki lub łagodny przebieg, ale nigdy nie jest odwracalna.

Większość osób z alkoholowym zapaleniem wątroby ma łagodne objawy. Niektórzy nie mają żadnych objawów. U innych wystąpi szereg bolesnych i delikatnych objawów. Należą do nich: żółta skóra, nudności i wymioty, ból w brzuchu, wysoka temperatura i ogólne swędzenie. Mogą również zapaść w śpiączkę.

Jeśli uważasz, że masz alkoholowe zapalenie wątroby, natychmiast udaj się do lekarza. Leczenie polega na zaprzestaniu picia i zmianie stylu życia, aby zmniejszyć objawy. Lekarz przepisze również leki łagodzące objawy.

Narkotyczne zapalenie wątroby

Narkotyczne zapalenie wątroby to stan, który może wpływać na zdolność organizmu do funkcjonowania. Może być wywołany przez wiele leków, od środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty po leki na receptę.

Stan ten może być łagodny lub ciężki. U osoby z polekową chorobą wątroby może wystąpić żółtaczka lub utrata apetytu. Nieleczona choroba może doprowadzić do marskości wątroby, która może spowodować trwałe blizny w wątrobie.

Istnieje wiele rodzajów polekowego zapalenia wątroby. Do najczęstszych należą acetaminofen, flukloksacylina i amoksycylina/kwas klawulanowy. Inne przyczyny to leki ziołowe i suplementy diety.

Jeśli uważasz, że możesz mieć uszkodzenie wątroby wywołane przez leki, ważne jest, abyś się przebadał. Twój lekarz może wykonać badania krwi oraz panel elektrolitów, aby sprawdzić, czy nie występują zaburzenia równowagi mineralnej. Sprawdzi również, czy w Twojej wątrobie nie ma oznak toksyczności.

Cysty

Jeśli cierpisz na bóle wątroby, ważne jest, aby podjąć działania raczej wcześniej niż później. Na szczęście nie musisz żyć z tym stanem wiecznie. Możesz zająć się objawami i uzyskać potrzebną pomoc, odwiedzając swojego lekarza.

Cysty wątroby to małe, owalne lub kuliste jamy wypełnione płynem, które występują w wątrobie. Większość torbieli wątroby nie powoduje objawów, ale mniejszość z nich może je powodować. Mogą być spowodowane przez wiele stanów chorobowych, w tym wady wrodzone i infekcje pasożytnicze.

Większe torbiele wątroby są bardziej podatne na powikłania. Oprócz bólu brzucha mogą powodować żółtaczkę i infekcje. Interwencja chirurgiczna w celu usunięcia dużej torbieli może pomóc w leczeniu tych problemów.

Cysty wątrobowe występują u 2% do 7% populacji. Objawy są zazwyczaj łagodne i bezobjawowe, ale pęknięta torbiel może być infekcją lub spowodować poważny problem medyczny. Leczenie obejmuje antybiotyki.

Zespół Reye’a

Zespół Reye’a to rzadki stan, który powoduje obrzęk mózgu, niewydolność wątroby i zagrażające życiu komplikacje. Może wystąpić u niemowląt, dzieci i młodych dorosłych.

Dzieci z zespołem Reye’a mogą zostać umieszczone na oddziale intensywnej terapii. Ten rodzaj leczenia ma na celu zapobieganie dalszym uszkodzeniom mózgu i wątroby. Inne narządy dotknięte zespołem Reye’a mogą obejmować płuca.

Zespół Reye’a występuje zwykle u dzieci, które przeszły chorobę wirusową. Może być również spowodowany przez aspirynę. Objawy zespołu Reye’a mogą być różne: od dezorientacji po drgawki. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka tę chorobę, lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badania krwi i moczu.

W niektórych przypadkach badania krwi wykażą oznaki nagromadzenia toksycznych substancji chemicznych. Te substancje chemiczne mogą uszkodzić cały organizm. Lekarz będzie chciał również sprawdzić, czy w mózgu i nerkach nie ma żadnych nieprawidłowości. Objawy mogą pojawić się w ciągu kilku dni po infekcji wirusowej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Co na ból wątroby?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy