Strona głównaPracaCzy za strajk nauczycieli należy się wynagrodzenie?

Czy za strajk nauczycieli należy się wynagrodzenie?

Przez Redakcja

-

W ostatnich latach związki zawodowe nauczycieli były w stanie przeprowadzić strajk i wywalczyć poprawę płac, świadczeń i sprawiedliwości rasowej. Strajki nauczycieli w XXI wieku odzwierciedlają zarówno złożone potrzeby uczniów, jak i niezaspokojone potrzeby klas. Nauczyciele potrzebują większego wsparcia w każdym obszarze, który ma wpływ na naukę dzieci. Dotyczy to m.in. zdrowia psychicznego, sztuki, dostępu do edukacji i liczebności klas. W ciągu ostatnich dwóch lat w Arizonie, Kalifornii, Oklahomie i Zachodniej Wirginii doszło do wielu strajków nauczycieli. Stany Zjednoczone wciąż pozostają w tyle za swoimi rówieśnikami pod względem wynagrodzeń nauczycieli. Wielu nauczycieli odchodzi z zawodu już po pięciu latach pracy przy obecnym poziomie wynagrodzenia. Nie oznacza to jednak, że nie chcą oni pracować. Coraz wygodniej jest im strajkować o lepsze warunki pracy.

Dwa główne związki zawodowe nauczycieli ogłosiły głosowanie w sprawie akcji protestacyjnej. Oba domagają się podwyżek płac powyżej inflacji, które podniosłyby morale ciężko pracujących pedagogów. Jednak w ostatnich latach nauczyciele zostali wypchnięci na ulice z powodu braku szacunku ze strony dyrekcji szkół. Nadszedł czas, aby to zmienić.

Nauczyciele stanęli również w obliczu kryzysu rekrutacyjnego. Skoro jedna trzecia nauczycieli odchodzi z zawodu po zaledwie pięciu latach pracy na obecnym poziomie wynagrodzeń, rząd musi zareagować. Nie może sobie pozwolić na dalsze oferowanie podwyżek, które są poniżej inflacji.

Od nauczycieli wymaga się także, by robili więcej za mniej. Koszty świadczeń socjalnych nadwyrężyły budżety szkolne. Niektórzy nauczyciele są zmuszeni uzupełniać swoje pensje pracując na boku lub korzystając z banków żywności.

Strajki nauczycieli stają się coraz częstsze. Jednym z przykładów jest strajk #RedforEd w Arizonie. W zeszłym roku nauczyciele w Tacoma w stanie Waszyngton wywalczyli 14% podwyżkę płac po strajku w 2018 roku. W tym samym czasie nauczyciele w Oklahomie i Wirginii Zachodniej rozpoczęli strajk państwowy.

Na początku tego roku w Haverhill w stanie Massachusetts miał miejsce strajk nauczycieli. Związek zawodowy o nazwie National Education Union (NEU) twierdził, że 60% nauczycieli zagłosowało we wstępnym głosowaniu za podjęciem akcji strajkowej. Jednak tej samej nocy, kiedy nauczyciele z Haverhill rozpoczęli strajk, nauczyciele w Malden w Pensylwanii odeszli od pracy.

Dla niektórych nauczycieli strajk może być źródłem problemów finansowych. Na przykład Christine McLane, nauczycielka podstawowa z Sinton w Teksasie, pracuje na boku i nadal uczy w szkole letniej. Powiedziała, że rozważała rezygnację z pracy jesienią ubiegłego roku, ale pozostała zaangażowana w swoją pracę.

Niektóre szkoły nie chcą płacić swoim pracownikom podczas strajku. Jeśli pracodawca nie zapłaci za dzień strajku, pracownik będzie musiał nadrobić stracone dni pod koniec roku szkolnego. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy mieli jasny proces zbierania danych o obecności. Dane te mogą być wykorzystane do przekazania ich do działu płac.

Z drugiej strony, rząd nie dostrzegł negatywnego wpływu realnych obniżek płac na morale nauczycieli. Chociaż oferta dla większości nauczycieli to pięcioprocentowa podwyżka, jest ona znacznie niższa niż 12-procentowa podwyżka, o którą zabiegał związek zawodowy.

Oceń artykuł: Czy za strajk nauczycieli należy się wynagrodzenie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy