Strona głównaLife StyleCzego nie wypada robić w żałobie?

Czego nie wypada robić w żałobie?

Przez Redakcja

-

Strata bliskiej osoby to straszne doświadczenie. Jest wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić, ale jest też wiele rzeczy, których nie powinieneś robić. Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas żałoby po ukochanej osobie.

Uczestniczenie w pogrzebie

Uczestniczenie w pogrzebie nie zawsze jest wskazane w czasie żałoby. Zależy to od kilku czynników. Często osoba może nie być w stanie uczestniczyć w pogrzebie ze względu na odległość, problemy zdrowotne lub zobowiązania zawodowe.

Dla innych osób udział w pogrzebie może być sposobem uczczenia zmarłej osoby bliskiej. Jest to jednak także czas straty dla rodziny. Ważne jest, aby zaoferować wsparcie i pocieszenie pogrążonym w żałobie.

Pogrzeb to czas, kiedy członkowie rodziny i przyjaciele spotykają się, aby się pożegnać. Może się on odbyć w kościele, domu pogrzebowym, świątyni lub w miejscu zamieszkania. Zazwyczaj kończy się posiłkiem.

Zadawanie pytań otwartych

Zadawanie pytań otwartych to skuteczny sposób na wydobycie z kogoś informacji. Może to być również świetny sposób na rozpoczęcie rozmowy. Ważne jest jednak, żeby zwracać uwagę na sposób, w jaki ludzie na nie odpowiadają, bo w przeciwnym razie możesz przegapić ważne informacje.

Na przykład nie ma sensu zadawać pytania typu „jaki był ostatni wspaniały weekend”, jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie ma świetnej pamięci. A to już jest problem, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z bliską osobą. Lepszym rozwiązaniem jest zadanie bardziej konkretnego pytania, np. co zmarły lubił robić.

Odpowiedź na to pytanie może nie być tak łatwa, jak byś chciał. Na szczęście są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc przyjacielowi lub członkowi rodziny wyleczyć się z choroby. Należą do nich: dzielenie się opowieściami o miłych wspomnieniach, wykonywanie podstawowych czynności związanych z opieką nad sobą oraz pomoc w wykonywaniu wspólnych zadań.

Pamiętanie o osobie

Pamiętnik to świetny sposób na uczczenie pamięci osoby, która odeszła. Pozwala też zachować poczucie wdzięczności dla osoby, która odeszła. I chociaż możesz nie być w stanie regularnie widywać osoby, za którą tęsknisz, zawsze możesz się z nią spotkać telefonicznie lub osobiście. Jeśli będziesz miał szczęście, będziesz mógł się z nią pożegnać.

Oczywiście, żaden memoriał nie jest kompletny bez kilku problemów, więc warto być zorganizowanym. W skład twojej trupy pamiątkowej powinna wchodzić niewielka grupa miłośników, żeby wszystko było w porządku. Dobrze jest też mieć nieoficjalnego łącznika dla każdego ucznia lub klasy.

Unikanie wyzwalaczy

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by uniknąć wyzwalania wyzwalaczy w czasie żałoby. Jedną z nich jest stworzenie planu radzenia sobie z takimi wydarzeniami. Być może będziesz musiał skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby upewnić się, że Twoje mechanizmy radzenia sobie z problemami pozostaną nienaruszone.

Wyzwalacze mogą przybierać różne formy. Może to być nieoczekiwane wydarzenie, przedmiot lub szczególny moment w czasie. Niektóre wyzwalacze mogą być nawet tak proste, jak ulubiony gatunek muzyki.

Unikanie wyzwalaczy w żałobie może być pierwszym krokiem w procesie zdrowienia. Tworząc plan radzenia sobie z nimi, możesz zająć się swoim życiem bez konieczności radzenia sobie z emocjami związanymi ze stratą.

Uważaj na żałobę pozbawioną praw

Żałoba pozbawiona praw może być bardzo trudna do zniesienia. Występuje wtedy, gdy ludzie nie potwierdzają lub nie uznają Twojej straty. Choć nie jest to koniecznie zła rzecz, może sprawić, że poczujesz się bardziej odizolowany i mniej wspierany.

Jeśli doświadczasz żałoby pozbawionej praw, ważne jest, byś uzyskał pomoc. Grupa wsparcia może być świetnym sposobem na wyleczenie. Edukacja na temat żałoby może również pomóc ci w jej unormowaniu.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma inny poziom żałoby. Być może jesteś w stanie poradzić sobie z własną żałobą, ale dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dobrym początkiem może być Krajowy Telefon Zaufania dla Samobójców (National Suicide Prevention Lifeline).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Czego nie wypada robić w żałobie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy