Strona głównaDomCzy można siać trawę w październiku?

Czy można siać trawę w październiku?

Przez Redakcja

-

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy siać trawę, musisz wiedzieć, jakie pory roku są dla niej najlepsze. Najlepszy czas na sianie trawy to wiosna, kiedy jest ciepło, i jesień, kiedy jest chłodno. Wybór odpowiedniego momentu na zasianie trawy jest kluczem do tego, by trawnik był bujny i piękny przez cały rok.

Sadzenie traw ciepłolubnych wiosną

Sadzenie traw ciepłolubnych wiosną po zasianiu w październiku pozwala czerpać korzyści z chłodniejszych, bardziej komfortowych temperatur i uniknąć gorącego lata. Zależnie od regionu, na efekty trzeba będzie poczekać do początku lata. Mimo to trawy te dobrze rosną i oferują dłuższy sezon produkcyjny niż nasiona jednoroczne.

Trawy ciepłolubne najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późnym latem. Zapewnia im to korzystny okres wzrostu, zanim trawa przejdzie w stan spoczynku na zimę. Ciepła gleba zapobiega gniciu nasion i zapewnia im odpowiednią wilgotność, która sprzyja kiełkowaniu.

Typowo do ciepłego klimatu najlepiej nadają się ciepłolubne trawy wieloletnie, takie jak bermudy, st. Augustine, bahia, carpetgrass, centipedegrass i bahiagrass. Podobnie żyto, kostrzewa, kostrzewa wysoka i zioła nadają się do klimatu chłodnego.

Sadzenie jesienią traw o chłodnej porze roku

Sadzenie jesienią traw o chłodnej porze roku to świetny sposób na upiększenie trawnika. Trawy o chłodnej porze roku rozwijają się w niższych temperaturach, dzięki czemu jesienią zyskują drugi impuls do wzrostu.

Aby dobrze rosły, należy wybrać odpowiednie trawy do danej sytuacji. Większość traw zimnosezonowych jest przystosowana do łagodniejszych temperatur. Z kolei trawy ciepłolubne mogą być trudne w uprawie. Zazwyczaj trzeba je sadzić wczesną wiosną lub późnym latem.

Oprócz wyboru odpowiedniego gatunku, musisz wziąć pod uwagę rodzaj gleby w Twojej okolicy. Badanie gleby pomoże Ci określić, jaki rodzaj trawy najlepiej nadaje się do zasiewu. Możesz też zajrzeć do mapy gleboznawczej hrabstwa. Biuro Natural Resource Conservation Service w Twoim stanie również może udzielić informacji na temat rodzajów traw dostępnych w Twojej okolicy.

Wyznaczenie terminu wysiewu, aby wykorzystać naturalne okresy największego wzrostu danego rodzaju trawy

W przypadku wysiewu trawnika czas jest wszystkim. W zależności od klimatu, w którym żyjesz, powinieneś wziąć pod uwagę wiele czynników, od określenia rodzaju trawy po ustalenie najlepszej pory roku na wysianie nasion. Ogólnie rzecz biorąc, najchłodniejszą porą roku do uprawy trawnika jest jesień. Na szczęście możesz zrobić wiele, aby przygotować glebę do założenia nowego trawnika.

Na początek warto sprawdzić jej wilgotność. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, nasiona nie będą miały możliwości wykiełkowania. Kolejną kwestią jest unikanie ulewnych deszczy podczas procesu siewu. Lekki deszcz po zakończeniu siewu również może pomóc w kiełkowaniu.

Obsianie w celu wypełnienia

Doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie trawnika i nadanie mu bujnego wyglądu jest jego obsianie. Polega to na dodaniu nowych nasion trawy do cienkich obszarów trawnika. Dzięki przewietrzaniu trawnik zyska też lepszy kolor. Jest to tańsza alternatywa dla niszczenia murawy.

Jak w przypadku każdego rodzaju kształtowania krajobrazu, przewracanie powinno być wykonywane w odpowiednim czasie. Ogólnie rzecz biorąc, podsiew najlepiej przeprowadzać jesienią. Chłodniejsze temperatury powietrza sprzyjają optymalnemu wzrostowi trawy. Jednak w zależności od okolicy możesz rozważyć podsiewanie trawnika wiosną lub latem.

W przypadku traw ciepłolubnych najlepszym momentem na podsiew jest późna jesień lub wczesna wiosna. Dzieje się tak dlatego, że gleba nie osiągnęła jeszcze zbyt niskiej temperatury, by wykiełkować delikatną nową trawę. Ponadto chłodniejsze powietrze sprzyja lepszemu ukorzenieniu się trawy.

Utrzymanie trawnika w zieleni zimą

Utrzymanie trawnika w zieleni zimą może być wyzwaniem. Jest jednak kilka sposobów na to, by trawa wyglądała świetnie. Warto zapoznać się z najlepszymi strategiami dla danego rodzaju trawy i miejsca.

Posiadanie dwóch rodzajów trawy wymaga dodatkowej pielęgnacji, ale nie oznacza to, że musisz być mistrzem ogrodnictwa, aby utrzymać swój trawnik w zieleni. Istnieje wiele prostych czynności, które możesz wykonać, aby Twój trawnik był zdrowy i gotowy na wiosnę.

Pierwszym krokiem do utrzymania zielonego trawnika jest unikanie wszystkiego, co mogłoby go uszkodzić. Dotyczy to także pozostawiania gałęzi i innych przedmiotów na podwórku. Pozostawienie przedmiotów leżących na podwórku zwiększa szansę na wystąpienie chorób grzybowych i innych problemów na wiosnę.

Oceń artykuł: Czy można siać trawę w październiku?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy