Strona głównaDomJaka temperatura na piecu gazowym?

Jaka temperatura na piecu gazowym?

Przez Redakcja

-

Jeśli masz kuchenkę gazową, możesz zadawać sobie pytanie, jakiej temperatury na kuchence gazowej możesz używać. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać odpowiednią temperaturę dla swoich posiłków. Dotyczy to zarówno regulacji wielkości płomienia, jak i temperatury gotowania.

Oszacuj temperaturę płomienia

Podczas rozpalania kuchenki gazowej możesz być zainteresowany oszacowaniem temperatury płomienia. Temperatura płomienia jest miarą jego równowagi termicznej. To znaczy, temperatura ciała stałego w równowadze termicznej z płomieniem.

Na szczęście istnieje proste równanie matematyczne, które ujawnia tę informację. Dla każdej danej wartości współczynnika równoważności (ph) można obliczyć odpowiadającą jej temperaturę. Aby obliczyć temperaturę płomienia adiabatycznego, musisz wykonać następujące obliczenia:

Po pierwsze, określ rozproszenie energii. Robi się to, biorąc pod uwagę całkowitą emisyjność płomienia. Innymi słowy, ile procent całkowitego ciepła płomienia pochodzi od gazów.

Następnie oszacuj temperaturę płomienia na różnych wysokościach. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz założyć, że temperatura powierzchni jest wyższa, gdy płomienie są zapalone. Musisz wiedzieć, ile z tego wynika z konwekcyjnego przekazywania ciepła, a ile z promieniowania.

Dostosuj wielkość płomienia i temperaturę gotowania

Jeśli zamierzasz gotować na gazie, możesz zastanowić się, jak dostosować wielkość płomienia w kuchence gazowej. Wiele modeli jest wyposażonych w lampkę kontrolną lub termoparę. Te cechy pomogą Ci określić, czy Twoja kuchenka jest na właściwej drodze.

Palnik i towarzyszące mu pokrętło są kluczem do osiągnięcia udanej sesji gotowania. Pokrętło palnika powinno być ustawione na możliwie najniższym poziomie. Powinieneś również wiedzieć, że kuchenki gazowej nie można opuścić po zakończeniu gotowania.

Do niektórych regulacji można użyć małego płaskiego śrubokręta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że płomień nie jest zbyt wysoki lub zbyt niski. Jednak zawsze powinieneś skorzystać z usług profesjonalnego instalatora gazowego, jeśli nie znasz się na palnikach i innych częściach gazowego urządzenia kuchennego.

Inną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest termopara, czyli wrażliwa na ciepło sonda, która wysyła sygnał elektryczny do zaworu gazowego, gdy nie ma płomienia. Kiedy sonda wyczuje brak płomienia, wyłącza dopływ gazu.

Samoczyszczące się piekarniki

Samoczyszczące się piekarniki są wygodne, ale nie są pozbawione wad. Wymagają ekstremalnych temperatur i mogą spowodować uszkodzenie głównych elementów urządzenia.

Piekarniki te wytwarzają również toksyczne opary. Jeśli masz w domu zwierzęta domowe lub dzieci, najlepiej zostawić je poza kuchnią.

Przed rozpoczęciem cyklu samoczyszczenia musisz usunąć z piekarnika wszystkie przedmioty. Pamiętaj też o pozostawieniu zamkniętych drzwiczek. Po zakończeniu cyklu drzwi odblokują się automatycznie.

Jeśli jednak nie zamkniesz drzwi w ciągu 45 sekund, cykl zostanie anulowany. Jeśli tak się stanie, musisz ręcznie wyczyścić wnętrze.

Przy czyszczeniu powierzchni wewnętrznej użyj wilgotnej gąbki lub szczotki, aby usunąć cząstki jedzenia. Upewnij się, że drzwiczki pieca są zamknięte, ponieważ dym powstający podczas spalania resztek jedzenia może się zapalić.

Popiół wewnątrz pieca jest podobny do popiołu z papierosa. Łatwo go usunąć wilgotną szmatką.

Propan a gaz ziemny

Gaz ziemny i propan to dwa różne rodzaje paliw, które mogą być używane do ogrzewania pieca. Oba mają zalety i wady. Wybór jednego z nich zależy od posiadanych urządzeń i dostępnych opcji. Ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru.

Używanie gazu ziemnego może być tańsze i wygodniejsze. Wiąże się to jednak z problemami środowiskowymi. W przeciwieństwie do propanu, gaz ziemny może pozostawać w stanie gazowym w kuchence, co może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Propan jest czystszy i bardziej wydajny niż gaz ziemny. Jest też mniej toksyczny. Stopa sześcienna propanu zawiera 2516 BTU ciepła w porównaniu z 1030 BTU ciepła ze stopy sześciennej gazu ziemnego.

Mimo że oba rodzaje paliw są czyste, propan pali się goręcej. Oznacza to, że patelnia na kuchence gazowej będzie się szybciej nagrzewać. Płomień kuchenki na propan może osiągnąć nawet 3614 stopni Fahrenheita.

Aby korzystać z obu tych paliw, musisz poprowadzić linię do swojego domu. Zazwyczaj doprowadzenie linii gazowej jest kosztowne i nie można jej zainstalować w każdym miejscu.

Oceń artykuł: Jaka temperatura na piecu gazowym?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy