Podczas ciąży mogłaś się zastanawiać, czy picie kawy w ciąży jest bezpieczne. Chociaż wykazano, że kofeina jest pomocna w zwiększaniu poziomu energii, istnieją doniesienia o negatywnych skutkach ubocznych spożywania jej w zbyt dużych ilościach. Możesz rozważyć ograniczenie spożycia kofeiny podczas ciąży lub wypróbowanie alternatywnego źródła kofeiny, np. herbaty. American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca kobietom w ciąży ograniczenie spożycia kofeiny do mniej niż 200 miligramów dziennie.
Jednakże nadal trwa dyskusja, czy picie kawy w czasie ciąży jest bezpieczne, czy też nie. Przed podjęciem takiej decyzji najlepiej skonsultować się z lekarzem. Niektórzy lekarze zachęcają do całkowitej abstynencji od kofeiny, podczas gdy inni zachęcają do ograniczenia jej do jednej filiżanki dziennie.
Choć kofeina jest znana jako czynnik przyczyniający się do poronienia, niskiej wagi urodzeniowej i innych komplikacji ciążowych, nie jest jasne, czy picie kawy w ciąży zaszkodzi Twojemu dziecku. Istnieją jednak pewne obawy, że w ciąży organizm dłużej rozkłada i wydala kofeinę. W rezultacie będziesz podawać dziecku więcej kofeiny, niż byś chciała.
Dla większości ludzi wypicie filiżanki kawy nie jest szkodliwe. Nawet umiarkowane spożycie jest bezpieczne, ale przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli chcesz zrezygnować z kawy lub kofeiny, spróbuj alternatywnego źródła, takiego jak herbata bezkofeinowa lub z kofeiną. Możesz też wypróbować bogate w witaminy mleko niemleczne, takie jak migdałowe lub sojowe, albo wybrać zdrowe płatki śniadaniowe.
Jedna filiżanka kawy zawiera około 140 miligramów kofeiny, a filiżanka o pojemności 8 uncji – około 200 miligramów. Jeśli obawiasz się kofeiny, spróbuj zamawiać napoje o obniżonej zawartości kofeiny. Albo, jeśli jesteś snobem, możesz wybrać bezkofeinowy.
Chociaż nie jest do końca jasne, jak kofeina wpływa na dziecko, American Pregnancy Association zaleca, by kobiety w ciąży ograniczyły spożycie kofeiny do 200 miligramów dziennie. Odpowiada to dwóm kubkom kawy rozpuszczalnej. Powinnaś też wiedzieć, że w drugim trymestrze ciąży organizm potrzebuje dwa razy więcej czasu na rozłożenie kofeiny niż w pierwszym. Ponadto wątroba Twojego dziecka nie jest w pełni rozwinięta, co oznacza, że dziecku trudniej jest dostarczyć kofeinę do organizmu.
Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z kawy w ciąży, możesz spróbować napoju dodającego energii, takiego jak zielona herbata. Możesz także dostarczyć sobie pewnych składników odżywczych, takich jak wapń, łącząc swój napój z mlekiem. Możesz też rozważyć przyjmowanie witamin prenatalnych. Niezależnie od tego, co wybierzesz, nie zapominaj o piciu dużej ilości wody i odpoczynku. Twoja nowa mama prawdopodobnie będzie musiała poradzić sobie ze zmęczeniem hormonalnym i innymi obowiązkami, więc nie bój się prosić o pomoc.
Poza napojami zawierającymi kofeinę, istnieją inne źródła kofeiny, o których powinnaś wiedzieć, w tym czekolada, herbata, a nawet napoje energetyczne.